78153

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Bajo (94.74.229.90) --- 25. 6. 2014
střešní světlík s výkluzem

Prosím zkušenější včelaře o radu.
Nachomýtl jsem se ke včelaření ve včelíně. Je tam málo světla a na práci je špatně vidět. Střecha včelínu je mírně šikmá.(asi 20 stupňů) Chtěl bych ve střeše vyrobit nějaký světlík, kterým by se dostávalo dovnitř světlo. Poradíte mi jak takový světlík vyrobit, aby byl funkční, umožňoval odlétat včelám a do včelínu nezačalo zatékat. Nedaří se mi najít dost informací. Uvítám rady, plánky a fotky nejlépe už vyzkoušených řešení. DanBajtek/=/seznam.cz děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64500


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 26. 6. 2014
Re: střešní světlík s výkluzem

Na tom není toho moc co vymýšlet.
Světlík musí mít vyvýšený rám pevně a vodotěsně zabudovaný do střechy, aby déšť a sníh nepronikaly kolem světlíku dovnitř. A na ten rám musí dosedat okno s přesahem dolů nějaký centimetr, aby byly zakryty dosedací plochy okna na rám. Aby nějaký vodorovný déšť hnaný větrem nezamokřil ty dosedací plochy okna na rámu a vodat tak nepronikala dovnitř.
A pak to musí být všechno vzhledem k velikosti mechanicky tak pevné, aby se to pod sněhem nebo větrem nekroutilo a nějak podstatně tak nesnížilo svou životnost.
My jsme měli v kočovném včelíně ve střeše zabudovaný obyčejný střešní světlík z pozinkovaného plechu, výška rámu z oplechovaného dřeva cca 10 cm, přesah okna dolů z plechové konstrukce cca 3 - 4 cm, rozměr cca 60 x60 cm, výplň drátěné sklo. Dneska by už asi byl vhodnější místo drátěného skla třeba komůrkový plast Makrolon nebo podobné.
Záleží kolik na to můžeš dát peněz nebo jak dobře umíš řemesla. Nejlevnější je si to sám vyrobit, dneska ale není problém zabudovat hotový světlík třeba použitý z nějakého výrpodeje nebo zakoupit nový v podstatě libovolného rozměru původně určený do podstřešního bytu nebo tak nějak. Nebo jako nejdražší verze si nechat světlík udělat a zabudovat do střechy včelína firmou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64502


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
vsusicky (82.117.130.25) --- 4. 7. 2014
Re: střešní světlík s výkluzem

Taky lze udělat novou střechu s průhlednou krytinou a do původního stropu jen vyříznout patřičné otvory. Nahradit lepenku vlnitou gutou, na latích, místy průhlednou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64508


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 4. 7. 2014
Re: střešní světlík s výkluzem

"Taky lze udělat novou střechu s průhlednou krytinou a do původního stropu jen vyříznout patřičné otvory. Nahradit lepenku vlnitou gutou, na latích, místy průhlednou."

Průhledná střecha bez možnosti otevření je podle mně nepraktická, včelky jdou za světlem a na takové střeše by uvízly. Cenově přijatelný mně připadá velký světlík , třeba víc než metr na metr, opatřený pevným Makrolonem, třeba až tím tříkomůrkovým. Může být kvůli pevnosti hlavně proti sněhu a lepšímu osychání po dešti i mírně vypouklý ven. Nebo může být víc světlíků v řadě.

Každopádně ale se nedá počítat s tím, že ve včelíně bude stejné světlo jako je při práci s úly umístěnými venu a to i v silném stínu pod stromy. Je to cena za komfortnější uzavřený prostor, kde se při práci mnohem lépe vzdoduje slídilkám a kde je za určitých podmínek možné bez problémů pracovat se včelami i za deště.
Jinak to vidím tak, že ve včelíně je třeba posoudit konkrétní situaci. Pokud třeba mám oblíbenou dobu, kdy ve včelách pracuji, tak prořežu větve nad a kolem včelína a světlík umístím tak, aby zrovna v té správné roční době a správném čase svítilo slunce přímo světlíkem dovnitř. Dobré je potom i zvážit boční okna, hlavně směrem k jihu. Ty zase kladně působí ve včelíně hlavně v předjaří. Umožnují, aby byl včelín v předjaří a na jaře ohřát kolem poledne uvnitř slunečním svitem a tím do doby, než na stromech a keřích vyraší listy, urychlují jarní rozvoj včelstev.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64510


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu